Zaufali nam m.in.

raporty

Wyniki badania "Prognoza HR 2016"


Pozostałe

Podsumowanie 2015 i prognoza 2016 w raportach płacowych

HRM partners, 15.03.2016

Pobierz wersję PDF

Rok 2015 to pewnego typu przełom na rynku pracy. Łatwo było dostrzec przejście z pozycji "rynek pracodawcy"  w stronę "rynku pracownika". Problemy z rekrutacją, pozyskaniem nowych pracowników. Trudności w utrzymaniu kadry, zatrzymaniu często kluczowych pracowników. Konieczność oferowania dodatkowych świadczeń, zwłaszcza finansowanie dojazdów do pracy, jak też coraz większa popularność pełnego finansowania lub dofinansowania żywienia pracowników.

Zgłaszały się do nas firmy z zapytaniem o poziom wynagrodzeń szeregowych pracowników, tak w firmach produkcyjnych, jak też logistycznych. Oferowane stawki nie pozwalały na znalezienie pracowników, przyciągnięcie ich do pracy. Konieczne były przeglądy oferowanych wynagrodzeń, częste podwyżki. To duża trudność, ponieważ nie ma łatwej odpowiedzi na pytanie, co z wynagrodzeniami wcześniej zatrudnionych pracowników. Czy je podnosić, czy ryzykować niełatwą sytuację, gdzie nowi pracownicy otrzymują wynagrodzenie wyższe niż dotychczasowi...

Wiele firm traciło pracowników, odchodzili oni do konkurencji lub innych firm w regionie. Wywiady z takimi pracownikami pokazywały, że otrzymują o wiele atrakcyjniejsze oferty, wyższe wynagrodzenie, bardziej atrakcyjne pakiety świadczeń pozapłacowych. To również bardzo skomplikowana sytuacja. Dotychczasowe sposoby rekrutacji pracowników zawodziły. Praktycznie bez skutku pozostawały ogłoszenia, trzeba było sięgać po bardziej kosztowne metody: rekrutację bezpośrednią, prowadzoną przez zewnętrznych rekruterów. Działy HR często nie miały środków na te dodatkowe koszty. Ponadto, pracownicy poszukiwani w ten sposób mieli o wiele wyższe oczekiwania tak płacowe, jak i odnośnie benefitów.

W przypadku nowych inwestycji firmy stawały w sytuacji, gdzie niezbędne było organizowanie transportu dla pracowników szeregowych, często nawet z dużych odległości, rzędu 60-80 kilometrów. Przykład dużych, zagranicznych inwestycji typu Amazon sprawiał, że pracownicy oczekiwali również takich świadczeń jak dofinansowanie żywienia, posiłków. To nowe zjawisko, większość firm decyduje się na to rozwiązanie.A co z płacami? Po kilku latach stosunkowo niewielkich wzrostów wynagrodzeń, które w latach 2013, 2014 wynosiły ok. 2-3%, pojawiły się wzrosty rzędu 4-5%. To ogromna zmiana, widoczna w opisanych powyżej problemach oraz problemach budżetowych, konieczności znalezienia środków na podwyżki i wyższe wynagrodzenia dla nowo rekrutowanych pracowników. Skomplikowana sytuacja pojawiła się w tych sektorach, które "oszczędzały" na wynagrodzeniach, np. w logistyce. Po kilku latach wzrostów rzędu 3-4% trudno znaleźć środki na podniesienie wynagrodzeń o 6-7%, tak żeby być konkurencyjnym, utrzymać pracowników i pozyskiwać nowych.

Rok 2016 to konfrontacja z opisanymi powyżej trudnościami, jak również rok, w którym działy Wynagrodzeń i Benefitów będą miały dużo pracy: trzeba będzie dokonać kompleksowych przeglądów oferowanych wynagrodzeń i świadczeń, przyjrzeć się ich konkurencyjności oraz zaproponować nowe rozwiązania, adekwatne do bieżącej sytuacji.

Zapraszamy do współpracy, chętnie doradzimy i wesprzemy Państwa w aktualizacji rozwiązań płacowych.

Jacek SIENNICKI
Kierownik Projektu
Tel.: +48 22 244 15 69 Kom.: +48 602 591 648
wróć