Zaufali nam m.in.

raporty

Wyniki badania "Prognoza HR 2016"


Pozostałe

Jak nagradzać najlepszych?

2007

Sytuację na rynku pracy definiują obecnie presja na wynagrodzenia oraz rozciągnięte do granic wytrzymałości  fundusze płac. Coraz ważniejsza staje się zatem odpowiedź na pytanie, jak wynagradzać tych, którzy istotnie przyczyniają się do sukcesu firmy?  
Z badania przeprowadzonego przez Towers Perrin, firmy należącej do światowej czołówki w doradztwie HR wynika, że pracodawcy na całym świecie najchętniej nagradzają pracowników za osiągnięcia: awansem stanowiskowym  (72%), możliwością udziału pracownika w dodatkowych szkoleniach (65%) lub projektach specjalnych (43%). Dopiero na kolejnych miejscach (poniżej 33%) znalazły się nagrody pozafinansowe, finansowe lub opcje na akcje. 
Wyniki badania wskazują na istotną zmianę w postrzeganiu pracowników we współczesnym biznesie – to dziś nie „szybko rotujące zasoby”, ale „kluczowe aktywa”, w które należy inwestować długoterminowo. Dlatego skuteczne nagradzanie polega na łączeniu awansu płacowego ze wzrostem wymagań i dalekosiężnym rozwojem kompetencji pracowników.

Źródło: ©2007 Towwers Perrin

wróć